Rosný bod je teplota, na kterou by musel být vzduch ochlazen (za konstantního tlaku), aby byla relativní vlhkost 100 %, tedy stav, kdy již nemůže vzduch přijímat další vodu v plynné formě a je zcela nasycený vodou. Při dalším poklesu teploty dochází ke kondenzaci vodní páry ve vzduchu a tím tvorbě mlhy nebo rosy a na površích předmětů nebo částeček v ovzduší kondenzuje voda.
Teplota rosného bodu je lepším indikátorem toho, jak vlhký vzduch je a jak komfortně se v těchto podmínkách budeme cítit oproti údaji o relativní vlhkosti vzruchu. Pokud například dosáhne teplota rosného bodu hodnot vyšších než 25 °C, člověkem jsou takové podmínky vnímány jako velmi dusné a nekomfortní. Prostředí je vnímáno jako dusnější při totožné relativní vlhkosti vzduchu při vyšších teplotách (vyšší teplota rosného bodu).
Znalost rosného bodu má uplatnění například v předpovědi námrazy, přízemních mrazů nebo předpovědi výskytu bouřek.
Podle rosného bodu lze například také usuzovat, zda se nám v zimě bude „kouřit od pusy“ nebo jestli se nám v interiéru zamlží brýle po vstupu z chladného venkovního prostředí (skla brýlí jsou chladná a dočasně ochladí teplotu okolí pod hodnotu rosného bodu, čímž začne voda kondenzovat na sklech). S teplotou rosného bodu souvisí například také typické orosení sklenice s chladným nápojem.