Mlhavé počasí bylo pro Londýn typické vždy, ale od začátku průmyslové revoluce kolem roku 1750 se situace výrazně zhoršovala. Spalování uhlí v různých průmyslových odvětvích, ale i k vytápění vypouštělo do ovzduší vysoké množství znečišťujících látek.
Od 5. prosince 1952 zažil Londýn smog tak výrazný, že byla viditelnost téměř nulová. Dobové prameny uvádí, že dokonce i chodci v noci bloudili, nemohli najít cestu a v některých částech města si lidé neviděli na vlastní boty. Této události, která trvala 5 dní, se dnes říká Velký londýnský smog.
Na vzniku takto extrémně výrazného znečištění se podílela kombinace více faktorů:
Londýňané byli na znečištěný vzduch a smog zvyklí, proto situace nevzbudila paniku. Až zkompletování zdravotnických statistik v následujících týdnech odhalilo hrozivá čísla – zemřelo minimálně 4 000 osob, a to zejména malých dětí, starých osob a osob trpících nemocemi dýchací nebo oběhové soustavy. Zvýšený počet úmrtí z důvodu dýchacích infekcí a kardiovaskulárních chorob byl pozorován i po další 3 měsíce (počet úmrtí byl asi o 50 % vyšší, než byl průměr).
Situace měla ale i pozitivní dopady – v návaznosti na tuto zkušenost bylo vydáno několik zákonů, které měly za cíl snížit úroveň znečištění a míru znečišťování ovzduší. V roce 1956 byl vydán Zákon o čistém ovzduší (Clean Air Act), který mj. zahrnoval odklon od využívání nekvalitního uhlí k palivům jako je zemní plyn, elektřina nebo koks.
Obecně byla po této události kvalitě ovzduší nejen v Londýně věnována výraznější pozornost a následovaly další zákony, které se touto problematikou zabývaly. Smogovým situacím vyskytujícím se v zimním období zejména z důvodu nepříznivých meteorologických podmínek a emisí ze spalování fosilních paliv se dodnes říká tzv. redukční nebo londýnský smog.