infoviz.cz

Vliv znečištěného ovzduší na starší osoby

Kategorie
kvalita ovzduší
Klíčová slova
zdraví, znečišťování ovzduší
Verze
1.0 (žádné další verze)
Publikováno
9. 5. 2023
Autor
Jáchym Brzezina
Stáhnout
Sdílet
Vytvořeno pro
Infoviz
Zdroj
Environmental Protection Agency
Související infografiky
 153×    7×  Transkript infografiky

Starší osoby patří do skupiny jedinců náchylnějších ke znečištěnému ovzduší. Zhoršená kvalita ovzduší tedy představuje pro tuto skupinu populace vyšší riziko než pro dospělého zdravého člověka. Mezi další skupiny osob, které by měly být v souvislosti se zhoršenou kvalitou ovzduší opatrné, patří děti, osoby s chronickými nemocemi dýchací a/nebo kardiovaskulární soustavy, ale například také osoby, které mají akutní dýchací potíže nebo se z nějaké akutní nemoci zotavují a jejich organizmus je v tu chvíli oslabený.

Proč jsou starší osoby náchylnější ke znečištěnému ovzduší?

Existuje více důvodů, proč jsou právě starší osoby skupinou jedinců náchylnějších ke zhoršené kvalitě ovzduší.

Oslabenější imunitní systém

V průběhu života se náš imunitní systém postupně stává oslabenějším. Lidské tělo se tedy ve stáří obtížněji brání různým infekcím a chorobám, které může způsobovat i dýchání znečištěného ovzduší. Studie navíc prokázaly, že právě dlouhodobé vystavení znečištěnému ovzduší v průběhu života je jedním z faktorů, které imunitní systém oslabují.

Existující zdravotní problémy

Ve vyšším věku se začínají projevovat nebo již projevily různé zdravotní problémy. Některé z nich mohou být dány i nevhodnou životosprávou v průběhu života – typicky například kouření. Tyto zdravotní problémy často souvisí i s dýchací a/nebo kardiovaskulární soustavou. Závažnost těchto potíží může být umocněna při expozici znečištěnému ovzduší. Vyšší riziko zdravotních komplikací také platí pro určité skupiny starších osob, například diabetiky nebo obézní.

Snížená funkce plic

Výkon a funkce plic se na stáří snižuje. Dýchací systém během života prochází různými anatomickými, fyziologickými i imunologickými změnami. Dochází například k oslabování dýchacích svalů či ztrátě podpůrné struktury některých tkání. V prostředí se zhoršenou kvalitou ovzduší mohou mít tito lidé obtíže s dýcháním a být náchylní na výskyt dalších dýchacích potíží.

Vliv znečištěného ovzduší na starší osoby

  • vyšší četnost hospitalizací a výskytu infarktů
  • možný pokles kognitivních (poznávacích) funkcí
  • zhoršení existujících zdravotních potíží
  • vyšší riziko některých typů rakoviny, například rakoviny plic
  • při oslabení imunitního systému může znečištěné ovzduší vyvolat vážné potíže spojené s astma nebo jiné dýchací potíže