V průměru nejvíce slunečního svitu si v České republice užíváme v červenci, naopak nejméně v prosinci. Rozdíly mezi jednotlivými měsíci jsou samozřejmě dány odlišnou délkou dne, ale také dlouhodobým charakterem počasí v České republice v průběhu roku. Liší se tedy i teoretická maxima délky slunečného svitu v jednotlivé měsíce. V létě může při celodenním jasném počasí dosahovat délka slunečního svitu za den i více než 16 hodin. V měsíčních průměrech vstupuje do hry i počet dní v daném měsíci.
Dlouhodobě nejvíce svítí Slunce v červenci, nejméně v prosinci. Průměrná doba trvání slunečního svitu v červenci je 233,6 hodiny, tedy v průměru více než 7,5 hodin denně. V prosinci svítí Slunce v průměru jen 40,3 hodin, tedy přibližně 1 hodinu a 20 minut denně.
Historicky nejvyšší měsíční doba trvání slunečního svitu na území České republiky má hodnotu 396 hodin a byla naměřena na stanici Štítary (okr. Znojmo) v červnu 1927. Průměrně v červnu 1927 v této lokalitě svítilo Slunce přes 13 hodin denně! Lednové a prosincové historické maximum bylo pozorováno na Churáňově, listopadové na Lysé Hoře.