Tepelný ostrov, označovaný také jako tepelný ostrov města (Urban Heat Island, UHI) je jev, kdy v určité lokalitě (ve městě, zastavěné oblasti) pozorujeme vyšší teplotu vzduchu než v blízkém okolí. Tento nárůst je dán vysokým podílem umělých aktivních povrchů, jako je například asfalt nebo beton, které akumulují vyšší množství tepla ze slunečního záření než povrchy přirozené, jako je například lesní nebo travnatý porost. Toto teplo tyto povrchy následně vyzařují zpět do atmosféry a tím oteplují okolí. Na zvýšení teploty se podílí i aktivita člověka v hustě zalidněných oblastech – okolí oteplují například výfukové plyny z dopravy, odpadové teplo klimatizací nebo některé aktivity v průmyslu. Na oteplování se může podílet i samotná geometrie zástavby – v husté zástavbě je velmi omezeno proudění vzduchu a vznikají tak uliční kaňony, které brání ochlazujícímu účinku větru.
Obecně rozdělujeme dva typy tepelného ostrova:
Vliv tepelného ostrova bývá obecně výraznější v nočních hodinách, kdy rozpálené umělé povrchy sálají do okolí teplo naakumulované během dne, a to obzvláště při malé oblačnosti, kdy se přes den povrchy Sluncem více zahřejí. Rozdíl teploty urbánní oblasti od okolí se také většinou projevuje více při nižších rychlostech větru a v zimním období, což souvisí mj. s únikem tepla z vytápěných objektů, které jsou koncentrovány právě ve městech.
Teplotní mapa Brna ukazuje rozdíly průměrných teplot povrchu na území města. Nejchladnější místa jsou zobrazena tmavě modře, nejteplejší tmavě červeně.
Mapa byla vytvořena na základě analýzy družicových dat z družice Landsat 5, 7 a 8.
Zobrazen je také satelitní snímek Brna z družice Sentinel-2, který ukazuje charakteristiku povrchu jednotlivých částí města.