Zeleň ve městech je prvkem, který může významně přispět k pohodě jeho obyvatel. Nejen že plní estetickou funkci a pro lidi je příjemné se v těchto prostorách pohybovat a relaxovat, zároveň plní i důležité funkce – zeleň má ochlazující účinek, což je důležité zejména v horké letní dny, může přispívat k lepší kvalitě ovzduší, snižovat hlučnost či zvyšovat biodiverzitu (rozmanitost druhů) ve městě.
Jak ukazují data, podíl zeleně v hlavních evropských městech se výrazně liší. V průměru je to kolem 40 %. Z hlavních měst má nejvyšší podíl Oslo, naopak nejnižší maltská Valletta. Relativně vysoký podíl zeleně najdeme také v chorvatském Záhřebu, slovinské Lublani a finských Helsinkách. Naopak velmi malý podíl zeleně je z velkých měst v Evropě v Paříži a Aténách.
Celkově jsou města s nejvyšším podílem stromů v Evropě v Norsku a Finsku, naopak nejméně stromů je ve městech na Maltě, Kypru a Islandu.
Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby všichni bydleli max. 300 metrů od zeleného prostranství. Toto doporučení ale nesplňuje více než polovina obyvatel měst v Evropě.