
V případě, že chcete grafiku použít například v prezentaci nebo na sociálních sítích, hlavní infografika může obsahovat příliš mnoho textu a malé písmo. Níže jsou k dispozici dílčí infografiky, které obsahují dílčí části hlavní infografiky rozdělené na logické a graficky upravené části.
Srážky jsou jedním z nejdůležitějších meteorologických prvků, a jejich přesné měření je zásadní pro spoustu odvětví včetně zemědělství, předpověď extrémních jevů, energetiku a další.
Nejčastěji se používají srážkoměry – zařízení, která zachytávají a kvantifikují srážky přímo na místě (množství srážek, případně jejich intenzitu). Existují různé typy srážkoměrů, které se liší principem měření i přesností. Záchytná plocha bývá umístěna 1 m nad zemí.
Kromě přímých metod lze použít i nepřímé způsoby měření, například využít údaje z meteorologických radarů, které sledují srážkové oblaky na základě odraženého signálu, nebo družicová pozorování, umožňující globální přehled o srážkách i v odlehlých oblastech. Momentálně se také testují inovativní přístupy, například využití mikrovlnných spojů v mobilních sítích, které reagují na útlum signálu způsobený deštěm.
Tato infografika ukazuje některé ze základních typů srážkoměrů a popisuje jejich výhody i nevýhody.
Nejjednodušší typ srážkoměru. Je tvořen záchytnou nádobou umístěnou na podstavci, do které padají srážky. Objem srážek se stanoví prostým přelitím zachycené srážkové vody do odměrné nádoby, kde se určí její množství. Následně se toto množství přepočítá na výšku srážek podle plochy vstupního otvoru a získáme tak množství srážek spadlých od posledního měření.
V bezmrazovém období se na srážkoměr umísťuje trychtýř, který zabraňuje výparu zachycených srážek a svádí srážky do odměrky. Tuhé srážky se pomalu roztopí a změří se množství vody.
Automatický srážkoměr, jehož základem je dvoudílný člunek. Když se jeden díl člunku naplní srážkovou vodou, dojde k jeho překlopení vlivem jeho hmotnosti. Toto překlopení vyvolá elektrický impuls, který je detekován. Voda z daného člunku vyteče a srážkovou vodou se začne plnit druhý díl člunku a proces se neustále opakuje.
Díky znalosti objemu člunku lze z počtu překlopení vypočítat množství spadených srážek.
V zimním období je srážkoměr vyhříván, aby bylo možné měřit sněhové a mrznoucí srážky.
Princip měření váhového srážkoměru je velmi jednoduchý – v reálném čase je tenzometrickou váhou váženo množství vody v nádobě. Na základě hustoty vody je pak hmotnost převáděna na výšku srážek v mm.
Přístroj průběžně zaznamenává hmotnostní přírůstky, což umožňuje sledovat intenzitu srážek.
Pro možnost měření srážek pevného skupenství je uvnitř nemrznoucí kapalina. Samovolný výpar je omezován vrstvou silikonového oleje na povrchu kapaliny.
Ombrograf je registrační přístroj, který se zejména v minulosti používal pro záznam časového průběhu kapalných srážek.
Uvnitř nádoby je plovák. S přibývajícími srážkami se hladina vody uvnitř ombrografu zvyšuje, a tedy se zvyšuje i poloha plováku. Ta je spojena s registračním perem, které kreslí křivku na registrační pásku, která je nasazena na bubnu s hodinovým strojkem.
Výsledkem měření ombrografu je tzv. ombrogram, kde křivka odpovídá výšce hladiny plováku a lze z ní odečíst množství spadlých srážek.