infoviz.cz

Zákaz používání starých kotlů – otázky a odpovědi - od 1. září 2024

Kategorie
kvalita ovzduší
Klíčová slova
lokální vytápění, zdroje znečišťování
Verze
1.0 (žádné další verze)
Publikováno
28. 8. 2024
Autor
Jáchym Brzezina
Stáhnout
Sdílet
Vytvořeno pro
Infoviz
Zdroj
Ministerstvo životního prostředí
 317×    4×



  Transkript infografiky

Od 1. září 2024 vchází v platnost zákaz používání starých kotlů na pevná paliva, který má za cíl ukončit provoz nejstarších kotlů na pevná paliva, které představují v dnešní době obecně největší problém znečišťování ovzduší v České republice. Primárně se tedy jedná o opatření, které je v zájmu veřejného zdraví, ale přináší i další pozitiva. Níže jsou uvedeny odpovědi na některé základní otázky týkající se tohoto zákazu.

Na jaké kotle se zákaz vztahuje?

Konkrétně se jedná o zákaz spalovacích stacionárních zdrojů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně. Týká se starých kotlů 1 a 2. emisní třídy v rodinných domech, bytových domech nebo rekreačních objektech napojených na teplovodní soustavu. V případě ostatních objektů je zákaz platný již od 1. září 2022.

Jak zjistím emisní třídu svého kotle?

Emisní třídu kotle můžete zjistit na štítku kotle nebo ji dohledat v návodu k použití. Pokud ani jeden z těchto zdrojů není dostupný, obraťte se na pracovníka, který Vám provádí pravidelné revize technického stavu a provozu kotle. Obecně kotle pořízené před rokem 2003 emisní štítky nemají a jedná se pak právě o kotle tříd 1 a 2.

Jak dlouho byl tento zákaz plánován

Informace o zákazu je k dispozici od roku 2012. Původně měl zákaz platit již od 1. září 2022, avšak vzhledem ke komplikované situaci s ohledem na energetickou krizi byl o dva roky posunut na 1. září 2024. Majitelé těchto kotlů tedy měli více než 10 let na výměnu, navíc k dispozici řadu dotačních titulů, které s výměnou pomáhaly.

Co když jsem kotel zatím nevyměnil a termín nestihnu?

V takovém případě se vystavujete riziku udělení pokuty za jejich nelegální využívání. Pokud si ale o výměnu za kotel nový alespoň zažádáte, budou k tomuto faktu kontroloři přihlížet, cílem není domácnosti pokutovat, pokud je patrná snaha situaci řešit. Samozřejmě můžete také přejít na jiný způsob vytápění. Majitel takovéhoto kotle bude nejprve vyzván k nápravě, až poté může být situace řešena pokutou, a to ve výši až 50 tisíc korun, která může být udělena opakovaně v případě, že bude majitel kotle tento zákaz nadále ignorovat.

Lze nadále čerpat dotace na výměnu zastaralého kotle?

Ano, od 1. září 2024 však končí dotační program Kotlíkových dotací. Nadále bude možné využít pouze programu Nová zelená úsporám. Výše podpory na výměnu těchto kotlů se však po 1. září 2024 výrazně sníží. Zvýhodněná podpora bude k dispozici starobním důchodcům, příjemcům ve 3. stupni invalidního důchodu a domácnostem, které pobírají příspěvek na bydlení nebo dítě. Jedná se o poslední šanci získat na zastaralé kotle finanční podporu od státu.

Je někdo, kdo s výměnou může pomoci těm, kteří si neví rady?

Ano. K dispozici jsou poradci, kterých je v rámci České republiky více než 700 (střediska EKIS (MPO Efekt, mpo-efekt.cz) nebo Místní akční skupiny (MAS) sdružené pod NZÚ Light (novazelenausporam.cz) . Ti jsou zdarma k dispozici seniorům, lidem čerpajícím příspěvek na bydlení nebo osobám v invalidním důchodu. Mohou například pomoci vypracovat žádost na výměnu zastaralého kotle.

Proč zákaz? Z jakého důvodu je potřeba staré kotle odstavit?

Lokální vytápění domácností, zejména pak právě topení ve starých kotlech na pevná paliva, jako je dřevo nebo uhlí, představují dnes nejvýznamnější problém znečišťování ovzduší v České republice.

Například v případě karcinogenní látky zvané benzo[a]pyren, jejíž imisní limit je na řadě míst v České republice překračován, a to někdy i několikanásobně (což u žádné jiné znečišťující látky není), jsou tyto zdroje zodpovědné za více než 95 % celkových emisí v České republice. Jedinou další primární znečišťující látkou, u které je v České republice v posledních letech problematičtější dodržování imisních limitů, jsou prachové částice. U těch je kategorie Domácnosti zodpovědná za 70 až 85 % celkových emisí.

Vyřazení starých kotlů tedy má potenciál nejvýrazněji zlepšit kvalitu ovzduší u nás, a to zejména tam, kde je situace nejhorší (často v malých obcích).