Na podzim 2021 proběhla měřicí kampaň zaměřená na monitoring kvality ovzduší během pálení v otevřených ohništích. Měření spočívalo v založení kontrolovaného ohniště a spalování různých typů suchého materiálu – trávy, listí, dřeva a směsi. Ve vzdálenosti několika metrů od ohniště byly umístěny měřicí přístroje, které v krátkých intervalech monitorovaly kvalitu ovzduší v daném místě.
Výsledky měření ukázaly na extrémní nárůst koncentrací řady znečišťujících látek. Pozorovány byly hodnoty, které byly v některých případech i několikasetnásobně vyšší než jsou běžně pozorované hodnoty na stanicích imisního monitoringu. I krátkodobá expozice takto vysokým koncentracím má nežádoucí vliv na zdraví.
Ještě vyšší koncentrace lze očekávat v případě, že není pálen dokonale vysušený rostlinný materiál. Měření probíhalo v blízkosti ohniště, avšak vzhledem k naměřeným hodnotám lze předpokládat, že i v širším okolí, kam se vznikající znečišťující látky postupně rozptylují, mohou být koncentrace velmi výrazně zvýšené.
Pro uvedení naměřených hodnot do kontextu, byly tyto srovnány s hodnotami ze stanic imisního monitoringu v Brně – konkrétně byly srovnány průměrné naměřené hodnoty s pětiletým průměrem ze stanic za období 2016-2020 a maximální naměřené hodnoty s absolutně maximální pozorovanou hodinovou koncentrací v období 2016-2020.
Průměrné hodnoty byly u některých látek až 350násobně vyšší během pálení, u maximálních hodnot byl rozdíl i více než stonásobný. V případě karcinogenního benzo[a]pyrenu byly naměřené průměrné hodnoty 28násobně vyšší, než je maximum za pětileté období ze stanic (průměr absolutního maxima ze stanic).