Jak ukázalo měření, během pálení dochází lokálně k extrémnímu nárůstu koncentrací suspendovaných částic. Absolutně nejvyšší hodnota byla naměřena při pálení suchého listí, konkrétně téměř 90 tisíc µg.m-3. Také u pálení ostatních druhů materiálů byly koncentrace řádově vyšší, než jsou absolutně maximální hodnoty běžně pozorované na stanicích imisního monitoringu – ve všech případech byla maximální hodnota nad 10 000 µg.m-3.
Průměrné hodnoty koncentrací se pohybovaly od 4,7 tisíc do 13,3 tisíc µg.m-3 – i tato čísla představují hodnoty zcela se vymykající hodnotám pozorovaným běžně na stanicích. Pro srovnání – prahová hodnota vyhlašování smogových situací u částic PM10 má hodnotu 100 µg.m-3.
Suspendované (prachové) částice PM10 představují částice o průměru do 10 µm pevného či kapalného skupenství rozptýlené v ovzduší.
Hlavním zdrojem emisí těchto částic v České republice je lokální vytápění domácností, zejména vytápění ve starých kotlech na tuhá paliva.
V zákoně o ochraně ovzduší jsou pro částice PM10 definovány dva imisní limity pro ochranu zdraví:
Prezentované výsledky vychází z kontrolovaného pálení v rámci měřicí kampaně zadané JMK a realizované Centrem dopravního výzkumu (www.cdv.cz).